poniedziałek, 17 czerwca 2013

Doskonałość

Dążeniem człowieka we wszystkich dziedzinach jest doskonałość. Człowiek jest podobny do roślinki, która potrzebuje wzrastać oraz rozwijać się aby wyrosnąć na wspaniały okaz. Te dążenia są wpisane w naszą ludzką naturę, chociaż nie każdy człowiek podąża za nimi. U sportowców to dążenie do doskonałości przejawia się w szczególny sposób.

Sportowiec znając swoje słabe punkty, stara się nad nimi pracować tak długo aż staną się jego mocnymi stronami, w ten sposób rozkwitają mistrzowie. Nawet jeśli ktoś urodzi się z wrodzonym talentem do czegoś a nie rozwija go, po pewnym czasie talent może zaniknąć, natomiast rozwijany może uaktywnić różne inne talenty i w ten sposób człowiek przez cały czas może się doskonalić, nawet w wieku 80 lat i więcej.
Znakomitym przykładem jest zakonnica Madonna Buder, która rozpoczęła karierę sportową dopiero w wieku 49 lat. Ukończyła ponad 200 zawodów triatlonowych, w tym 13 razy startowała i ukończyła bardzo trudne zawody Ironman. W wieku 75 lat, uczestnicząc w mistrzostwach świata Hawaii Ironman została najstarszą kobietą, która ukończyła wyścig w czasie o godzinę krótszym od czasu kończącego wyścig. (na podstawie źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ironman_Triathlon)
Jak dla mnie to siostra Madonna Buder nie wygląda ani na sportowca ani na zakonnicę ale jej wyniki robią wrażenie. Jest pozytywnym przykładem późnego rozpoczynania kariery sportowej a w ogóle zakonnica sportowcem to też się wydaje nie łączące się ze sobą. Ja przy tej osobie to jestem młodym sportowcem w kwiecie wieku, w wolnym stanie to też mi więcej wolno. :-)
Siostra Madonna Buder zwyciężczyni Ironman w kategorii Kobiety 75+

Jedną z moich życiowych strategii jest dążenie do doskonałości charakteru, bycie lepszym pracownikiem, czy członkiem rodziny. Odkąd trenuję bieganie staram się wychwytywać moje błędy i uczyć się na nich aby osiągnąć jak najlepszy wynik w zasięgu moich możliwości a z czasem możliwości będą coraz większe. Dążenie do doskonałości to piękna sprawa, podobnie jak w matematyce dążenie do nieskończoności, jest to coś czego nigdy się nie osiągnie, ale chciałoby się bardzo zbliżyć do tego wyniku wydającego się być nierealnym.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza