sobota, 1 czerwca 2013

Górskie wędrówki

Wczoraj razem z rodzinką byliśmy w górach. Wybraliśmy się na wycieczkę do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, było bardzo ciekawie, widzieliśmy stalaktyty, stalagmity, stalagnaty oraz niedźwiedzie gnaty. Był tam prawdziwy szkielet niedźwiedzia poskładany ze znalezionych w jaskini szkieletów różnych niedźwiedzi, dlatego jest nazwa Jaskinia Niedźwiedzia. Poza turystami jedynymi żyjącymi stworzeniami były nietoperze. Naprawdę niesamowite uczucie poczuć się jak człowiek pierwotny, który żył wiele wieków temu.

Wracając z tej jaskini udaliśmy się do Muzeum Ziemi w którym znajdowało się wiele kamieni i minerałów, niestety nie umiem powtórzyć ich nazw. Jest to prywatna kolekcja pasjonatów w tej dziedzinie. Przewodnik potrafił zainteresować tematem, rzadko spotyka się takich ludzi z pasją żeby potrafili w zachęcający sposób przekazywać wiedzę. Opowiadał o tym jak zachęcił człowieka, który miał około 70 lat do zajmowania się tą dziedziną i ten tak bardzo zapalił się do tematu, że już 20 lat jeździ po świecie i zbiera kamienie a jego marzeniem pozostaje wycieczka w dzikie miejsce i spanie pod gołym niebem. Dla mnie jest to bardzo budujący przykład ktoś w późnym wieku odkrywa swoje zainteresowania i podąża za nimi, ciągle ma marzenia i po prostu czuje, że żyje. Ja w porównaniu do tego dziadka to w młodym wieku odkryłam zainteresowanie do biegania. :-)
Przewodnik pokazał nam jak działa światłowód. Po prostu jest to taki kamień, który nie zniekształca informacji, tekst widać przez niego jak przez szkło. Naukowcy z Polski rozpracowali strukturę atomową światłowodu i tak powstały kable światłowodowe stosowane do dzisiaj, które bardzo szybko i bez zniekształcania potrafią przesyłać informacje. Polacy to naprawdę zdolni ludzie, ja się cieszę z polskiego pochodzenia i jeśli miałabym startować w poważnym wyścigu to tylko w barwach narodowych.
Ponadto zwiedziliśmy jeszcze kilka ciekawych miejsc, ale to blog na temat biegania a nie zwiedzania. Nadmienię tylko, że wędrówki po górach są bardzo przydatne dla biegacza ponieważ uaktywniają mięśnie łydek ważne w bieganiu w sposób naturalny. Pamiętajmy, że najlepszymi biegaczami długodystansowymi na świecie są Indianie z plemienia Tarahumara, którzy mieszkają w górach. Tak więc warto trenować w ten sposób jak robią to najlepsi.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza