wtorek, 20 października 2015

Jak być najlepszym?

Od pewnego czasu zastanawiałam się w czym tkwi sekret najlepszych biegaczy. Próbowałam przeanalizować czy jest coś co ich łączy oraz czy co trzeba zrobić żeby ze zwykłego biegacza stać się niezwykłym?

Pod lupę wzięłam następujące osoby:
- najszybszych biegaczy w biegach ulicznych i przełajowych - Kenijczyków na podstawie książki Adharanand Finn "Dogonić Kenijczyków. Sekrety najszybszych ludzi na świecie"
- najszybszy biegacz górski - Kilian Jornet "Biec albo umrzeć"
- najszybszy biegacz ultra - Scott Jurek "Jedz i biegaj"
- biegacz potrafiący najdłużej biegać bez snu - Dean Karnazes "Ultramaratończyk. Poza granicami wytrzymałości"
- najszybsza triatlonistka - Chrissie Wellington "Bez ograniczeń"
Ostatnia osoba na liście Chrissie Wellington jest moją ulubioną, ponieważ jest jedyną kobietą z listy a ponadto jest dużo mniej pozycji książkowych o kobietach biegaczkach. Uważam, że jest świetną biegaczką na triatlonie po przepłynięciu 3.86km, przejechaniu rowerem 180,25km potrafiła przebiec maraton z czasem 2:44:35. :-)
Oczywiście mogę się mylić co do tego kto jest najszybszy, bo na świecie jest wiele różnych zawodów, które nie są do końca porównywalne, ale o tych osobach czytałam i coś wiem na podstawie książek o nich, nie są to też pełne informacje o ich dzieciństwie, sposobach treningu, dietach itp., ale uważam że bardzo wartościowe, żeby odkryć co mają w sobie takiego co daje im wygrane...
Na podstawie przeprowadzonej analizy uważam, że istotnymi cechami są:
 1. Radość biegania
  Wszyscy mają radość z biegania. :-)
 2. Rywalizacja
  Wszystkie osoby lubią rywalizować Scott Jurek nazywa to bycie łowcą, który goni zwierzynę.
 3. Przekraczanie granic
  Opisywane osoby zgodnie przekraczają granice własnych możliwości, chcą sprawdzić co się stanie jak pobiegnę szybciej, albo co się stanie jak pobiegnę jeszcze dłużej albo wyżej. Bardzo lubią też przekraczać granice ustawiane przez organizatorów i łamać rekordy tras.
  1. Kilian Jornet ustanowił rekord trasy wbiegnięcia i zbiegnięcia na Kilimandżaro.
  2. Chrisie Wellington wygrała Ironmana 4 razy z rzędu.
  3. Dean Karnazes wystartował w biegu sztafetowym samodzielnie biegnąc przez kilka dni bez snu.
  4. Scott Jurek ustanawiał rekordy tras pokonując swoje wcześniejsze rekordy na zawodach zadziwiając wszystkich nowymi granicami.
  5. Kenijczycy co tu dużo mówić ustanowili wiele rekordów tras na biegach i rekordów świata.
 4. Wytrzymałość na ból
  Kilian Jornet, Dean Karnazes i Scott Jurek zgodnie twierdzą, że biegają na granicy wytrzymałości pokonując silny ból, który nie musi być przeszkodą w osiąganiu celów.
 5. Pomaganie innym
  Chrisie Wellington chciała wygrywać zawody żeby pomagać innym, zachować sprawność fizyczną i żyć zdrowiej, podobnie Scott Jurek wykorzystywał swoje sukcesy żeby promować zdrowe żywienie i zachęcał ludzi do biegania. Dean Karnazes biegał maratony na cele charytatywne. Kenijczycy biegają żeby pomóc nie tylko własnej rodzinie ale też całej wiosce.
 6. Wytrwałość, nie poddawanie się bez walki
  Co tu dużo mówić trzeba walczyć do końca, kiedy są szanse na wygraną. Chrisie Wellington, kiedy przebiła oponę i miała chyba z 10 minut straty nie odpuściła sobie tylko nadganiała opóźnienie do momentu wygrania. :-) Scott Jurek zaczynał bieg wolniej i później mijał przeciwników, a kiedy oni go mijali próbował ich gonić, walczył do końca.
 7. Myślenie jak zwycięzca
  Wszyscy zwycięzcy mają pewną cechę wspólną po prostu myślą o sobie jak o zwycięzcy, że są najlepsi i wygrają zawody, jest to pewność siebie i znanie własnej wartości. Z pokorą podchodzą do przeciwników, analizują ich strategie oraz mocne i słabe strony, ale wierzą, że przeciwnicy są do prześcignięcia.
 8. Odpowiedzialność za innych
  Ciekawą cechą wszystkich tych osób jest odpowiedzialność za innych, nie tylko za swoją rodzinę, miasto, ale także za państwo. Wszyscy ci ludzie myślą w ten sposób "Jeśli nie ja to kto?" a nie tak jak dużo osób myśli: "Tylko nie ja."
Warto się zastanowić, które z tych cech posiadamy i w jakim stopniu i pracować nad nimi i sięgać po wygrane, jakby to kiedyś powiedziano: "Ojczyzna na nas liczy!!!".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz